Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus

Santrumpa KZM
Adresas Laisvės al. 106, Kaunas, LT-44253, Kauno m. sav., Lietuva
Telefonas (8 37) 22 96 75
Faksas (8 37) 22 96 75
El. paštas info@zoomuziejus.lt
Internetinė svetainė
Rūšis pagal tematiką gamta
Įstaigos kodas 188727491
Atsiskaitomosios sąskaitos numeris LT 88 4010 0425 0004 0035

Informacija apie muziejų

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus – vienas seniausių muziejų Lietuvoje ir vienintelis zoologijos muziejus Pabaltijyje. Muziejus įkurtas 1919 m. žymaus Lietuvos gamtininko prof. Tado Ivanausko iniciatyva. Muziejaus ekspozicijos pradžioje Tadui Ivanauskui priklausiusi zoologinė kolekcija, atgabenta iš Lydos krašto, bajorų Ivanauskų Lebiodkos dvaro.

Muziejaus tikslas – supažindinti visuomenę su pasaulio ir Lietuvos gyvūnijos įvairove, raida, ekologiniais saitais, paplitimu, gausa ir su zoologijos mokslu. Šiuo metu muziejaus lankytojams pateikiama ekspozicija išdėstyta trijuose aukštuose, septyniose muziejaus salėse. Čia galima susipažinti su Lietuvos bei kitų pasaulio šalių gyvūnais, jų rūšine įvairove, evoliucija, elgsena, gyvenamąja aplinka. Ekspozicijoje gyvūnai išdėstyti moksliniu-sistematiniu principu nuo primityviausių daugialąsčių organizmų – pinčių – iki aukščiausios organizacijos stuburinių – žinduolių.

Klasikinė muziejaus ekspozicija papildyta interaktyviais informaciniais terminalais – iš jų galima patiems pasižiūrėti filmuotą, animuotą medžiagą apie biogrupių atstovus. Interaktyvūs terminalai skatina virtualiai keliauti, patirti gyvąją gamtą, išgirsti paukščių balsus, susipažinti su gamtosauga Lietuvoje ir pasaulyje.

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejui taip pat priklauso Ventės Rago ornitologinė stotis, vykdanti paukščių tyrimus ir edukacinę bei gamtosauginę veiklą. Muziejui priklauso ir Lietuvos paukščių žiedavimo centras.

 

Muziejaus istorija
Seniausias muziejuje saugomas iškamšas pagamino profesoriaus Tado Ivanausko tėvas Leonardas Ivanauskas 1859 ir 1961 metais. Jos į muziejų pateko iš Baltarusijoje, Lydos apskrityje, buvusio Lebiodkos dvaro.
Tadas Ivanauskas, būdamas gimnazistas, pradėjo kolekcionuoti vabzdžius. Vėliau, studijuodamas Peterburgo ir Sorbonos universitetuose, rinko zoologinę medžiagą Lietuvoje, Baltarusijoje, o 1914-aisiais ir 1917-aisiais jau organizavo pirmąsias ekspedicijas į Murmaną, Šiaurės Norvegiją, Ledinuotojo vandenyno salas.
1919 metais profesorius Kaune įsteigė Gamtos tyrimo stotį, davusią pradžią muziejui. Joje buvo atliekami laboratoriniai darbai, skaitomos paskaitos studentams. 1922 metais Kaune įkūrus Lietuvos universitetą, Zoologijos muziejus perėjo universiteto žinion. Čia buvo atliekami visi Lietuvos faunos tyrimai, užsimezgė ryšiai su aštuoniolikos Europos šalių aukštosiomis mokyklomis, gamtos tyrimo stotimis, zoologijos muziejais, buvo pradėta keistis eksponatais. 1931 metais profesorius suorganizavo žymiausią muziejaus istorijoje 3 mėnesių ekspediciją į Braziliją, kurios metu surinkti atogrąžų faunos rinkiniai gerokai praturtino muziejų.
1970 metais muziejui suteiktas jo įkūrėjo Tado Ivanausko vardas. Nuo 1914 metų muziejus suorganizavo 42 ekspedicijas į įvairius pasaulio kraštus: Turkmėniją, Kolos pusiasalį, Murmanską, Braziliją, Barenco jūrą ir kitur. Tadas Ivanauskas pabuvojo dvylikoje iš jų. Šiuo metu muziejaus darbuotojai rengia zoologines ekspedicijas, dalyvauja mokslinėse konferencijoje, įsijungia į Lietuvos bei tarptautinius gamtosauginius projektus.
Iš ekspedicijų pargabenta zoologinė medžiaga sisteminama, gaminamos gyvūnų iškamšos, papildoma muziejaus ekspozicija bei moksliniai fondai. Muziejų praturtina ir dovanotos asmeninės kolekcijos. Eksponatų sulaukiama ir iš įvairių gamtosauginių įstaigų: Lietuvos zoologijos sodo, gamtos tyrimo stočių, gyvųjų kampelių bei privačių asmenų.
Ekspozicijos pradžioje, jos istorinėje dalyje, rodomos seniausios muziejuje saugomos gyvūnų iškamšos, kurias pagamino Leonardas ir Tadas Ivanauskai.

Muziejaus filialai / padaliniai

  Ventės rago ornitologinė stotis Marių g. 24, Ventės k., LT-99361, Šilutės r. sav., Lietuva
  • Informacija apie filialą / padalinį