Ypatingas Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus eksponatas – posūrių vandenų lydeka

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus žuvų-roplių salės ekspozicijoje jau kelerius metus puikuojasi ypatinga žuvis, turinti savo istoriją. 2015 metais Šventosios žvejo Antano Valiuko sužvejota žuvis nustebino net mokslininkus. Pirmą kartą Lietuvos vandenyse sugauta reta žuvis užklydėlė, jūrinių posūrių vandenų žuvis retenybė – lydeka, tačiau ne paprasta europinė (Esox lucius), kuri šiuo metu ruošiasi nerštui (remiantis žvejybos taisyklėmis, lydekas draudžiama žvejoti nuo vasario 1 d. iki balandžio 20 d.), brandina ikrelius ir laukia, kol pavasarinė saulė ištirpdys vandens telkinių priekrantes, o europinė paprastoji jūrinė lydeka (Merluccius merluccius). Geriau žinoma heko pavadinimu. Žuvies ilgis 51 cm, svoris – 901,75 gramų. Pagal žvynus nustatyta – tai trijų su puse metų amžiaus, gerai įmitęs patinas.

Retos „plaukuotos“ sraigės

Sraigių kriauklės gali būti ne tik glotnios, bet ir plaukuotos. Viena iš tokių plaukuotų sraigių yra slapioji šiurpenė (lot. Isognomostoma isognomostomos). Ji Lietuvoje reta, įrašyta į Raudonąją knygą. Sraigės kriauklė padengta truputį lenktais šereliais (senų kriauklių šereliai gali būti nusitrynę), labai ryški pusmėnulio formos, atverstais kraštais landa su dviem dantukais (atrodo kaip grimasa). Šiurpenė gyvena drėgnuose, šaltiniuotuose upelių šlaituose, drėgnuose miškuose. Vykdant faunistinius tyrimus, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus bestuburių rinkinio kuratorei Alvyrai Patapavičienei pavyko atrasti dvi naujas šios retos Lietuvoje moliuskų rūšies radavietes. Tai viena mažiausiai matomų Lietuvos sraigių. Šiurpenei grėsmę kelia miškų kirtimas, rekreacinių zonų kūrimas.

Virtuali paroda „Vykinto Matuzevičiaus kriauklių kolekcija“

2008 metais buvęs jūrininkas Vykintas Matuzevičius T. Ivanausko zoologijos muziejui padovanojo per 10 000 vienetų kriauklių kolekciją, kurią rinko apie 40 metų. Tai daugiau kaip du tūkstančiai...

At the moment the museum has:

6118/6434 digital items

8956/195114 exhibits

More information

(Green numbers
indicate publicly available exhibits)